اسلان بژانیا و انقلاب نرم در آبخازیا

قفقازستان - اسلان بژانیا بعنوان رئیس جمهور آبخازیا معرفی شده است. 15 کشور انتخابات ریاست جمهوری در این منطقه را غیرقانونی و نامشروع اعلام کرده اند.

ماجرای انتخابات آبخازیا
رائول خاجیمبا رئیس جمهور سابق آبخازیا در اوایل ماه سپتامبر 2019  برای بار دوم انتخاب شد. اپوزیسیون آبخازیا اعلام کرد که این انتخاب را برسمیت نمی شناسد زیرا خاجیمبا کمتر از 50 درصد از آراء را بدست آورده است. عدم پذیرش نتایج انتخابات توسط گروههای اپوزیسیون منجر به درگیری ها و تنشهایی در منطقه گردید تا اینکه بعد از ظهر 9 ژانویه 2020 دادگاه عالی آبخازیا اعلام کرد انتخابات برگزار شده فاقد اعتبار می باشد. 
رائول خاجیمبا تسلیم رای دادگاه عالی شد و بتاریخ 12 ژانویه 2020 از سمت ریاست جمهوری استعفاء داد. با استعفاء او والری بگانبا نخست وزیر آبخازیا سمت ریاست جمهوری موقت را نیز برعهده گرفت و قرار شد 22 مارس بار دیگر انتخابات ریاست جمهوری در منطقه برگزار شود.
اسلان بژانیا در انتخابات 22 مارس با کسب 58 درصد آراء برنده اعلام گردید.

مشروعیت انتخابات آبخازیا
وزارت خارجه گرجستان بتاریخ 22 مارس با صدور بیانیه ای انتخبات آبخازیا را غیرقانونی اعلام کرد.
این 15 کشور  نیز اعلام کردند که انتخابات آبخازیا را برسمیت نمی شناسند: بلغارستان، جمهوری چک، کانادا،استونی، فنلاند، ایرلند، لتونی، لیتوانی، نروژ، لهستان، رومانی، سوئد، اوکراین، انگلستان و ایالات متحد امریکا.
ولادیمیر پوتین پیروزی اسلان بژانیا در انتخابات را به وی تبریک گفت.

اسلان بژانیا کیست؟
اسلان بژانیا یا اصلان بژانیا Аслан Бжьаниа متولد سال 1963 در روستایی از توابع اوچامچیرا Очамчыра در آبخازیا می باشد. عمده فعالیت دولتی بژانیا همکاری با دستگاههای امنیتی بوده است. در سال 93-1991 او با سرویس امنیتی آبخازیا همکاری داشت. در سال 2010 نیز او به ریاست سرویس امنیتی آبخازیا منصوب گردید.
خانواده بژانیا شهرت زیادی در آبخازیا داشته اند. پدربزرگ او آشخانگری بخاطر عمر طولانی اش معروف شد. گفته می شود او 147 سال زندگی کرد.

انقلاب های نرم روسی
انقلاب مخملی، انقلاب رنگی و انقلاب نرم نامهایی است که به  انتقال قدرت بدون توسل به خشونت اطلاق می شود. در گذشته این نوع انقلابها با حمایت اروپا در جمهوریهای همگرای روسیه انجام میشد. اما اکنون دست کم دو نمونه سراغ داریم که این نوع انتقال قدرت با حمایت روسیه و همسو با سیاستهای آن صورت گرفته است. ارمنستان نمونه بارزی بود و اکنون آبخازیا.
در گذشته ویژگی بارز و شاخص در جمهوری های همسو با روسیه وجود فساد گسترده در نظام اقتصادی و اداری کشور بود. چند سالی است که در خود روسیه الگوی دیگری تجربه می شود که روند رسیدن به آن مبارزه با فساد نامگذاری شده است. حدف پرداخت و دریافت رشوه حداقل در سطوح پایین دستگاه اداری و بخشهایی که عموم با آنها سرو کار دارند در نظام جدید مشهود است.
به کانال تلگرامی  گرجستان بپیوندید 

نظرات