ضریب هوشی در قفقاز و جهان

قفقازستان - برآوردها نشان میدهد که میانگین ضریب هوشی در کشورهای گرجستان و ارمنستان 7 نمره بالاتر از جمهوری آذربایجان می باشد. 
سازمان "مرور جمعیت جهان" جدول رتبه بندی کشورها بر اساس میانگین ضریب هوشی در سال 2020 را منتشر کرده است. در رتبه بندی امسال تفاوت محسوسی با سالهای گذشته مشاهده نمی شود. بالاترین در این جدول 108 و پایین ترین 59 می باشد.

هوش ملتهای قفقاز و همسایه
روسها با میانگین 97 باهوش ترین و ایرانی ها با میانگین 84 کم هوش ترین مردم در منطقه هستند.
کشورهای اوکراین و بلاروس همطراز روسیه هستند و کشورهای افغانستان، عربستان سعودی و امارات متحد عربی همسطح ایران می باشند. 
میانگین ضریب هوشی در کشور ترکیه 90 برآورد شده است و در سه کشور قفقاز جنوبی از این قرار می باشد:
گرجستان              94
ارمنستان              94 
جمهوری آذربایجان 87  
تفاوت ضریب هوشی روسها و ایرانی ها بسیار چشمگیر است و نکته جالب دیگر اینکه گرجستانی ها و ارمنستانی هم بسیار باهوش تر از ایرانی ها هستند. ملتهای ایران و جمهوری آذربایجان از نظر میانگین ضریب هوشی بهم نزدیکتر هستند.

ضریب هوشی ملت و ضریب هوش شخص
مشاهده شده است که برخی از رسانه ها میانگین ضریب هوشی یک کشور را با ضریب هوشی یک شخص مقایسه میکنند. بعنوان مثال می گویند ضریب هوشی ایرانی ها 84 است اما ضریب هوشی آلبرت اینشتین 190 بود. این مقایسه می تواند گمراه کننده باشد. برخی منابع روانشناختی اعلام کرده اند که ضریب هوشی یک فرد ممکن است از 200 هم بالاتر باشد اما بالاترین میانگین ضریب هوشی کشورها رقم 108 است. 
نکته دیگر اینکه میانگین ضریب هوشی یک کشور بر پایه جمعیتی که درون آن کشور زندگی می کنند تعیین می شود. بنابراین اینکه گفته می شود میانگین ضریب هوشی در ایران 84 است این رقم با در نظرگرفتن ضریب هوشی طلبه های چینی، نیروهای حشدالشعبی مستقر در ایران  و سایر مزدوران خارجی مقیم ایران بدست آمده است. 

ضریب هوشی ایرانیان در تاریخ
برآوردها نشان داده اند که میانگین ضریب هوشی ایرانیان در دهه 50 خورشیدی بالاتر از 100 و نزدیک به ضریب هوشی مردم ژاپن بود. با پیروزی "انقلاب شکوهمند اسلامی" بتدریج ضریب هوشی مردم ایران تنزل پیدا کرده است بطوریکه امروزه ایرانیان خنگ ترین مردم در منطقه قفقاز شده اند. 
موج های مهاجرت از کشور، اعدام نخبه ها و افراد توانمند، جنگ، تغذیه ناسالم، تحقیر جوانان توسط گشتهای ویژه و نیروهای سرکوب، تقویت حرکتهای توده ای و بسیج گونه، گسترش رسانه های پوپولیستی، شکنجه های سراسری مانند برخورد با زنان و جوانان بخاطر نوع پوشش ، آلودگی هوا و غیره از عواملی هستند که در کاهش میانگین ضریب هوشی در ایران تاثیر داشته اند.

نکات جالب در مورد میانگین ضریب هوشی کشورها
کشورهای سنگاپور، هنک گنک، کره جنوبی، ژاپن، چین و تایوان  بالاترین میانگین ضریب هوشی را دارند، جالب اینکه همه آنها در شرق آسیا قرار گرفته اند.
در اروپا بالاترین میانگین ضریب هوشی مربوط به ایتالیا و سپس سوئیس می باشد.
در منطقه خاورمیانه بالاترین رتبه به اسرائیل تعلق دارد.
در منطقه خلیج فارس بالاترین رتبه به عراق تعلق دارد.

لیست کامل را در این لینک می توانید مشاهده نمایید: Average IQ by Country 2020

به کانال تلگرامی  گرجستان بپیوندید 

نظرات

  1. بهترین جمهوری اسلامی در جهان مربوط به ایران است.زنده باد

    پاسخحذف

ارسال یک نظر