سوخیشویلی یا باله ملی گرجستان

باله ملی گرجستان. تمبر
قفقازستان - رقص بخش مهمی از فرهنگ گرجی را تشکیل می دهد تا جاییکه هر منطقه ای از گرجستان رقص سنتی و حرکات موزون خاص خود را دارد. رقص گرجی آمیخته ای از حرکات رزمی و ورزشی و نیز پایکوبی ها در مراسم شادی است. یکی از عمده ترین تلاشهایی که برای حفظ رقص گرجی و شناساندن آن به جهانیان صورت گرفته است از سوی خانواده سوخیشویلی بوده است.
ایلیکو یا ایلیا سوخشویلی ილია სუხიშვილი و همسرش نینو رامیشویلی در سال 1945 گروه "باله ملی گرجستان" را تاسیس کردند.در آغاز این مجموعه یک شرکت دولتی بود. در سال 1970 این گروه عنوان آکادمی را کسب کرد. در سال 1985 با درگذشت ایلیکو رهبری گروه به تنگیز سوخوشویلی سپرده شد که تا پایان حیات خود یعنی سال 2007 بر این سمت بود.
ایلیا و نینو 
امروز باله ملی گرجستان საქართველოს ეროვნული ბალეტი یک کمپانی است که نوه‌های سوخیشویلی چراغ آن را روشن نگه داشته‌اند. ایلیکو سوخیشویلی کارگردان هنری و طراح رقص و خواهرش نینو سوخیشویلی مدیر و طراح لباس باله ملی گرجستان هستند. ایلیکو و نینو اکنون با همان اسامی پدر بزرگ و مادربزرگ خود میراث دار باله ملی گرجستان هستند.
این فیلم تاریخی  از آکادمی باله ملی در دوران شوروی بر روی شبکه یوتیوب بسیار جالب است و حال و هوای آن دوران را به تصویر می کشد:
 به کانال تلگرامی  گرجستان بپیوندید 

نظرات