ناگفته هایی درباره پناهندگی در گرجستان


 قفقازستان - طبق آخرین آمار رسمی در گرجستان، بعد از  اوکراینی ها و روسها، بیشترین تقاضای پناهندگی از طرف ایرانی ها ارائه می شود. روند پذیرش متقاضی از اوکراین و روسیه بعلت شرایط جنگی در آن کشورها بسیار ساده و مشخص است اما در مورد ایرانی ها وضعیت به کلی متفاوت است که در ادامه به آن می پردازیم.


✔️پاسخ منفی به همه پناهجویان

طبق آمارهای رسمی، از سال 2019 تاکنون اداره مهاجرت گرجستان با درخواست پناهندگی حتی یک ایرانی هم موافقت نکرده است یا بعبارت دیگر همه ایرانی ها پاسخ منفی دریافت کرده اند. 

اینکه گرجستان به ایرانی ها پناهندگی نمی دهد اما ایرانیان همچنان در صدر متقاضیان قرار دارند، نکته قابل تاملی است. شاید مردم فکر می کنند همینکه چند سالی خارج از ایران زندگی کنند و از شر جمهوری اسلامی راحت باشند، خودش غنیمتی است.  بعضی ها هم ممکن است اطلاعات درستی از اوضاع نداشته باشند و تصور کنند اگر کیس درست و حسابی ارائه بدهند پذیرفته خواهند شد. 


✔️مصاحبه یا بازجویی

وقتی شخص درخواست پناهندگی خود را در اداره مهاجرت ثبت می نماید از او دعوت می شود که در جلسه ای شرکت کند که اداره مهاجرت به آن "مصاحبه" می گوید اما بنظر من در واقع نوعی بازجویی است. 

شاید بپرسید برای چی بازجویی. برای اینکه پناهجو از نظر اداره مهاجرت متهم به دروغگویی است، آنها می خواهند از طریق سئوال و جواب دروغ شما را کشف کنند. 

"مصاحبه" برای این است که بهانه ای گیر بیاورند به شخص پناهندگی ندهند، عجیب است که بعضی ها برعکس فکر می کنند. وقتی یک پناهجو میگوید جانم در ایران در خطراست، خب مشخصه دارد راست میگوید. اصلن کسی هست که در ایران زندگی کند و جانش در خطر نباشد؟ در نهایت فرقی ندارد، چه سند ارائه کنید که جان شما در خطر است چه ارائه نکنید، پاسخ اداره مهاجرت منفی خواهد بود.

بطور معمول اداره مهاجرت حدود یکسال یا بیشتر شخص را علاف میکند تا پاسخ منفی به او بدهد. در دوران کرونا مدت علافی برای بعضی ها به دو تا سه سال هم افزایش یافت. جالب اینکه در موردی به شخصی که نسبت به طولانی بودن دوره علافی معترض بود، گفته شد بروید خدا را شکر کنید که دیرتر پاسخ منفی شما می آید 😂. توضیح اینکه تا زمان ابلاغ پاسخ منفی اقامت شخص در  گرجستان قانونی است. 

گرفتن پاسخ منفی از اداره مهاجرت به معنای پایان کار نیست، پناهجو می تواند در دادگاه نسبت به تصمیم اداره مهاجرت شکایت کند.  این خود آغاز مرحله جدیدی از علافی و سرگردانی در راهروی دادگاهها خواهد بود.


✔️وکیل و دادگاه 

اصلن فکر نکنید چون حق با شما است قاضی هم به نفع شما  رای خواهد داد. اداره مهاجرت یک سازمان رسمی کشور است و شما یک فرد تازه وارد از آنسوی آب بنابراین گزارش و  نتیجه گیری اداره مهاجرت از نظر قاضی مستند و بلا اشکال است مگر اینکه شما بتوانید نادرست بودن آن را اثبات نمایید، کاری بسیار سخت که بدون داشتن وکیلی ماهر بعید است میسر باشد.

اکثر وکیل های مجانی که به پناهجوها معرفی می شوند یا تجربه ندارند یا بیحال و بی انگیزه هستند، باید شانس بیاورید تا یک وکیل درست و حسابی نصیب شما شود. یکیشان مدتی وکیل من بود، بهم می گفت عراقی. صد بار بهش گفته بودم که آقای محترم من ایرانی هستم نه عراقی، باز ایران و ایراک را قاطی می کرد و بهم می گفت عراقی. روز دادگاه همین وکیل داشت به قاضی می گفت این بنده خدا عراقیه، امریکا به کشورشون حمله کرده و .... 😂 که وسط صحبتهایش یهو من هوار کشیدم که آقا من ایرانی هستم، چی داری میگی آخه. بهرحال جلسه دادگاه بهم خورد و خوشبختانه قاضی موافقت کرد که جلسه ای در تاریخ دیگری برگزار بشود.

اگر شما با کمک وکیل بتوانید قاضی را متقاعد کنید که تصمیم عادلانه ای در مورد شما گرفته نشده است،  در اکثر موارد قاضی از اداره مهاجرت می خواهد که دوباره کیس شما را بررسی کند. با آنکه قاضی ها این قدرت را دارند که خودشان متقاضی را واجد شرایط پناهندگی اعلام نمایند اما اغلب از این کار امتناع می کنند بلکه رای می دهند تقاضای پناهندگی شخص دوباره در اداره مهاجرت بررسی شود. اینکه در بررسی دوباره چه خواهد شد، باید همین پست را از اول دوباره بخوانید ☺️.

دلبر جانان من برده دل و جان و من / برده دل و جان من دلبر جانان من

اگر قاضی متقاعد نشود که بررسی پرونده شما در اداره مهاجرت دارای اشکال  یا ناعادلانه بوده است، تصمیم اداره مهاجرت را تائید خواهد کرد. 

می توان رای دادگاه تفلیس را در دادگاه تجدید نظر به چالش کشید ولی توجه داشته باشید که قاضی دادگاه تجدید نظر خواهد دید اداره مهاجرت به من جواب منفی داده است، همکارش در دادگاه تفلیس هم آن را تائید کرده است،  خودتان حدس بزنید کار من بعنوان یک پناهجوی چلغوز چقدر مشکل خواهد بود که این قاضی را متقاعد کنم همه دروغ می گویند فقط من حرف راست میزنم 😉.

✔️برگه ترک خاک

وقتی پاسخ منفی اداره مهاجرت توسط قاضی در  دادگاه تجدید نظر هم تائید بشود، بعد از مدتی از سوی اداره مهاجرت با پناهجو تماس گرفته می شود که به اداره مراجعه کنید تا کارنامه اعمال خود را دریافت نمایید.

به پناهجو برگه ای می دهند مبنی براینکه یک ماه فرصت دارید خاک این کشور را ترک نمایید 😢 .


✔️دوران آوارگی

پس از ابلاغ ترک خاک به پناهجو، کارت اقامت و شماره شناسایی فرد باطل می شود و در پی آن کارت و حساب بانکی هم غیرفعال می گردند.  اگر تاریخ اعتبار گذرنامه شخص در این مدت  بپایان رسیده باشد، دیگر واویلا می شود چون پناهجو هیچ مدرک هویتی رسمی نخواهد داشت.

می توان علیه ابلاغیه ترک خاک در دادگاه اقامه دعوی کرد اما اینکار با دشواری های تازه ای همراه خواهد بود. درصورت نداشتن مدرک هویتی دادن وکالت به وکیل تشریفات و مراحل خاصی خواهد داشت و چندان آسان نخواهد بود. از سوی دیگر وکلای مجانی اغلب حاضر نمی شوند چنین پرونده ای را بپذیرند. در ضمن متقاعد کردن قاضی مبنی برای اینکه علیه ترک خاک حکمی صادر کند آسان نخواهد بود. 

اگر دادگاه حکم ترک خاک را تائید کند اما پناهجو همچنان در خاک گرجستان بماند، پلیس گرجستان می تواند با توسل بزور فرد را از کشور اخراج نماید. 

ترک خاک بمعنای بازگشت به ایران نیست بلکه فرد می تواند گرجستان را به مقصد ترکیه، ارمنستان یا هر کشور دیگری که امکان سفر مهیا باشد ترک نماید اما چنانچه پناهجو فاقد گذرنامه معتبر باشد، تنها امکان بازگشت به ایران مهیا خواهد بود. 

ممکن است پلیس بخاطر مسائل انسانی  روند اخراج پناهجو را  اجرا ننماید اما تضمینی در این مورد وجود ندارد و نگرانی از بازگردانده شدن به ایران همراه پناهجو خواهد بود. متاسفانه در این شرایط فرد متوجه می شود که اکثر قریب به اتفاق سازمانهای به اصطلاح حقوق بشری کارهایشان کشکی است و  به بهانه های مختلف هیچ کمکی ارائه نمی کنند.


✔️سازمانهای حامی پناهجویان

درباره فساد سازمان ملل به اندازه کافی مطلب و مقاله منتشر شده است، یکی از فاسد ترین زیرمجموعه های این سازمان فاسد، کمیساریای عالی پناهندگان است که به اصطلاح باید حامی حقوق پناهجویان باشد. 

در گرجستان کمیساریا با سازمانی بنام ورلدویژن قرارداد بسته است که برای شناختش کافی است جستجوی مختصری در گوگل انجام بدهید تا با لیستی از فسادهای منسوب به آن مواجه شوید. بعنوان مثال ورلد ویژن از سوی دادگاهی در اسرائیل بخاطر 50 میلیون دلار دزدی محکوم شده است، این مبالغ از گروه حماس سر درآورده است. فعالیتهای ورلد ویژن در استرالیا و برخی از کشورهای افریقایی نیز آلوده به فساد بوده است. 

حالا فکرش را بکنید، یک سازمان فاسد و وصل به حماس قرار است از پناهجویان حمایت کند، به این اضافه کنید عوامل جمهوری اسلامی را که در شعبه تفلیس سازمان حضور دارند. والاه من که کاری بجز خندیدن در این مورد بلد نیستم 😂 چون اگر بخواهم فریاد بکشم، صدایم تا آسمان میرسد.

برخی از کلیساها  و سازمانهای مذهبی از پناهجویان حمایت می کنند. بعنوان مثال یک سازمان مسیحی شاهدانی را به دادگاه اعزام می کند تا گواهی دهند که پناهجو به دین آنها گرویده است، این می تواند در رای و تصمیم گیری قاضی اثربخش باشد. نکته ای که مایلم یادآوری کنم این است که در مورد گروههایی که با نام "کلیسای ایرانی" فعالیت می کنند باید احتیاط کرد زیرا عوامل جمهوری اسلامی در این گروهها نفوذ دارند.

 ✔️تظاهرات خیابانی 

در گرجستان هم پناهجویانی که خود را سیاسی معرفی می کنند، گاهگاهی تظاهراتی در شهر برگزار می کنند. حسب تجربه می گویم، به گروههایی که عکس شاهزاده را حمل می کنند و خود را پادشاهی خواه می نامند نمی توان اطمینان کرد. نمی گویم همگی اما اکثر اینگونه گروهها سر نخشان دست جمهوری اسلامی است و بیشتر لمپنیسم و اوباشگری را ترویج می دهند.  

                                           تظاهرات جمعی از ایرانیان در تفلیس


به کانال تلگرامی گرج آباد بپیوندید

مطلب مرتبط:

پناهندگی در گرجستان


نظرات

ارسال یک نظر