کاهش حجم مبادلات بازرگانی بین ایران و گرجستان و دیدگاه فاطمه مقیمی

بر اساس آمار گمرک در پنج ماهه نخست سال جاری 96 هزار و 590 تن کالا به ارزش 38 میلیون و 432 هزار و 636 دلار از ایران به گرجستان صادر شد که این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 22.80 درصد و از نظر ارزشی 28.57 درصد کاهش را نشان می‌دهد. فاطمه مقیمی رئیس شورای مشترک ایران و گرجستان به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان می گوید که یکی از دلایل کاهش حجم مبادلات تجاری دو کشور مشکلات مربوط به صدور روادید بود. در خبر منتشرشده، او توضیحی نمی دهد که بر اساس کدام داده ها و با چه روش پژوهشی به این نتیجه رسیده است.
چند نکته در رابطه با خبر مزبور قابل تامل است:
- چنانچه روادید مهمترین عامل در کاهش مبادلات تجاری دو کشور باشد، باید نتیجه گیری کرد که کالاهای ایرانی هنوز بازار تثبیت شده ای در گرجستان نیافته اند و فروش آنها نیاز به رفت و آمد دارد.
- از اواخر سال گذشته خورشیدی لااقل تجار و کارآفرینان برای سفر به گرجستان مشکل روادید نداشته اند زیرا با پروسه ای ساده روادید چندبار ورود برای این گروه صادر می شده است.
- بر اساس آمارهای رسمی در دوره زمانی مزبور بطور کلی حجم تجارت خارجی ایران کاهش پیدا کرده است و این تنها به مختص به تجارت با گرجستان نبوده است.

نظرات

  1. عقل که نباشد جان در عذاب است.این خانم هم بنظر بسیار بی شعور می آید اگر چنین اظهار فضلی نموده باشد.به قولی خریت و نادانی را مرزی نیست.

    پاسخحذف

ارسال یک نظر