واکنشهای اعتراضی به سریال عطسه و مهران مدیری

مهران مدیریدر یکی از قسمتهای سریال تلویزیونی عطسه سگ نگهبان کوروش نامگذاری شده است. این نامگذاری واکنشهای اعتراضی فراوانی در فضای مجازی بدنبال داشت.
مهران مدیری بازیگر و کارگردان سریال عطسه از معدود شخصیتهایی است که با کارهای طنز خود به محبوبیت فراوانی رسیده است ولی هنوز در نظام ایران می تواند فعالیت کند و کارهای او از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش می شود. برخی از تحلیل گران دوام مهران مدیری را به این علت می دانند که او در کارهایش بجای انتقاد از حکومت از اقشار و گروههای مختلف جامعه انتقاد می کند و گاه آنها را به تمسخر می گیرد. پزشکان، زنان، شاعران و بسیاری دیگر از گروههای حرفه ای یا اجتماعی هدف حمله مهران مدیری قرار گرفته اند. او در سریال مرد هزار چهره به کارگردانان یعنی همکاران خود نیز حمله ور می شود و یکی از چهره های منفی داستان با نام و هنرمندی خود مهران مدیری ظاهر می شود. این اندازه ایثار در لجن مال کردن هنرمندان لابد از نگاه سلطه گران بر عرصه فرهنگ شاهکار بحساب می آید.
بطور کلی در سیمای جمهوری اسلامی نامهای اصیل ایرانی برای نامگذاری شخصیتهای منفی داستانها استفاده می شود اما استفاده از نام کوروش یا پدر ایرانیان برای یک سگ نگهبان اقدامی بی سابقه بوده است و به یقین در کارنامه آقای مدیری ثبت خواهد شد. برخی از وبسایتهای وابسته به گروههای اصلاحی این خبر تازه را منتشر کرده اند که سگ والاترین مقام را در سلسله‌مراتب جهان‌شناسی ایرانیان باستان داشته است و استفاده از نام کوروش برای سگ توهین نیست. من به این گروه ماله کش تنها می توانم بگویم که پدر سگ خودتان هستید.
اینهم قسمت بحث برانگیز سریال عطسه:
[embed]https://youtu.be/J9PmpNvq3Z4[/embed]

نظرات