واکنش جمهوری اسلامی به جنبش زنان در لرستان

زنان لرستانسالها است که مادران و بطور کلی زنان ایرانی در خیابانها و معابر عمومی مورد آزار قرار می گیرند و گاه دستگیر می شوند با این اتهام که حجابشان اسلامی نیست. بسیاری از رسانه های حکومتی در ایران همواره به این زنان برچسب زده اند که دنباله رو مدهای غربی هستند. حالا اینکه در کجای جهان غرب مدل های مانتو و روسری وجود دارد که زن ایرانی از آن تقلید می کند، بماند. اما فعالان شیر زن لرستان چند سالی است که جنبشی را هدایت کرده اند تا لباسهای محلی و سنتی لرستان را ترویج دهند. از خرم آباد و بروجرد گزارش می رسد که در ماههای اخیر بسیاری از زنان و دختران در این شهرها پوشش خود را ترکیبی از لباس سنتی مردم لرستان و لباس رسمی جمهوری اسلامی انتخاب کرده اند. این حرکت بانوان باعث خشم حکومتی ها شده است زیرا دیگر رسانه هایشان نمی توانند برچسب غربی بودن یا وابسته به خارج بودن را به این شیر زنان وارد کنند.
بتازگی مقامات قضایی لرستان اعلام کرده اند که شعبه ویژه ای در دادگاههای این استان تشکیل شده است که کارش محاکمه زنانی است که پوشش رسمی ندارند یا بقول این آقایان بدحجاب هستند. بدیهی است ایجاد شعبه ویژه بمعنی این است که موج دستگیری بانوان در راه است. از سویی دیگر خبرگزاری رسا در خرم آباد اعلام کرد که آزمونی بنام حکم حجاب در حکومت اسلامی روز 7 دسامبر در مرکز استان لرستان برگزار شد. هدف از برگزاری این آزمون افزایش آگاهی مبلغان و مروجان فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه اعلام شده است.
جنبش آزادیخواهی زنان لرستان بعنوان بخشی از جنبش آزادیخواهی مردم ایران نشان داده است که ارزشهای جهان شمول اگر با سنتی های بومی و ملی ترکیب شوند بسرعت فراگیر می گردند و سرکوب آنها بسادگی امکانپذیر نیست.

نظرات

  1. سلام
    من میخواستم تو ارمنستان شرکت ثبت کنم و میخوام اقدام کنم متاسفانه بخش تماس با ما ندارین و مدتی هست سایتتون رو دنبال میکنم ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید تشکر

    پاسخحذف

ارسال یک نظر