سفر به روسیه آسان می شود

ویزای ارمنستانخبرگزاری ایتارتاس به نقل از وزارت خارجه روسیه گزارش داد که توافقنامه تسهیل روادید میان ایران و روسیه، از 6 فوریه سال جاری اجرایی می‌شود و به این ترتیب سفر به هر دو کشور برای شهروندان آنها بطور چشمگیری آسان‌تر خواهد شد. برخی از منابع از احتمال لغو روادید برای شهروندان ایران سخن گفته اند.
هنوز بدرستی مشخص نیست شرایط جدید چه خواهد بود. لغو روادید برای ایرانی ها، در روسیه حامیان و مخالفانی دارد. نیکلای لویچف، معاون دومای روسیه، از جمله کسانی است که معتقدند برداشتن ویزا اقدامی مثبت و تحول‌ساز خواهد بود که تقویت همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی را در پی خواهد داشت. مخالفان و افراد محتاط در این زمینه بیشتر به مسائل امنیتی اشاره می کنند.
اینکه هنوز بطور رسمی در مورد لغو روادید سخنی بمیان نیامده است، نشان میدهد که شک و تردید درباره آن در محافل روسیه عمیق است. در هر صورت اگر لغو روادید بوقوع بپیوندد، دولت روحانی به یکی از وعده های خود مبنی بر بالابردن اعتبار گذرنامه ایرانی عمل کرده است گرچه بعید بنظر می رسد.
مقامات ایرانی اعلام کرده اند که به تصمیم روسیه واکنش نشان خواهند داد و تا این حد نیز آمادگی دارند که ویزای ایران برای مسافرت شهروندان روسیه را لغو نمایند.

نظرات