مک دونالدز و برگر کینگ را در تفلیس نخواهید دید

virlan-logoقفقازستان - تولید محتوای تبلیغاتی و نشر مطالب نادرست در فضای مجازی فارسی زبان از حد معمول فراتر رفته است و به مرحله هشدار رسیده است. بتازگی وبسایت ویرلن مطبی از الی گشت منتشر کرده است با عنوان: باتومی گرجستان ؛ لاس‌وگاس کوچک دریای سیاه. در این مطلب آمده است: شما برند های معروف نظیر مک دونالدز و برگر کینگ را در تفلیس نخواهید دید، بلکه همه چیز به شکل بومی و سنتی می باشد. این آمیزه منحصر به فرد با ترکیبی از فرهنگ شوروی، همچنین معماری محلی، سبک ویژه ای به نمای شهر تفلیس داده است که باعث می شود در ذهن شما حک شود.
در مطلب مزبور قله البروس که در خاک روسیه قرار گرفته است، یکی از قله های گرجستان معرفی شده است. اشتباهات فاحش دیگری نیز در این مقاله وجود دارد که پرداختن به آنها وقت هدر دادن است زیرا همین دو مثال کافی است که نشان دهد این مقاله بطور کلی فاقد ارزش اطلاع رسانی می باشد.
پیش از این نیز در مطلبی تحت عنوان ارمنستان نان حجیم لواش به مقاله بی ارزش و نادرست دیگری در وبسایت کجارو اشاره کردم. سالها است که مطالب و مقالات فارسی مرتبط با منطقه قفقاز را دنبال می کنم و متاسفانه باید بگویم که تعداد چنین مقالاتی در سالهای اخیر بطرز بیسابقه ای رشد یافت است.
بموازات وبسایتهای تبلیغاتی سایتهای خبری هدفمندی نیز به فضای مجازی نفوذ کرده اند که بوضوح مقابله با وبسایتهای مستقل را نشانه رفته اند. اینگونه وبسایتها که مورد حمایت برخی از نهادهای حکومتی در ایران هستند بدون معرفی مدیر مسئول و نویسنده منتشر می شوند تا اقدام حقوقی علیه آنها دشوار و پرهزینه باشد. ماموریت این وبسایتها نشر اخبار جهت دار و محدود کردن دامنه مخاطبان وبلاگهای مستقل می باشد.
قفقازستان اطلاع رسانی در مورد وبسایتهای دارای محتوای بی ارزش و نیز وبسایتهای جهت دار و نفوذی را ادامه خواهد داد.

نظرات