ارائه خدمات دولتی و عمومی در روستاهای گرجستان

قفقازستان - تاکنون اغلب افراد برای دسترسی به خدمات عمومی ناچار بوده اند روستای خود را ترک کنند و به شهرها بروند، اموری مانند درخواست گذرنامه، کارهای ثبتی، دسترسی به مدارک بایگانی شده و غیره. اما اکنون در بسیاری ازروستاها برای دسترسی به خدمات عمومی نه تنها لازم نیست افراد روستا را ترک کنند بلکه نیازی به خروج از منزل هم ندارند. علاوه بر اینکه بسیاری از امور بطور آنلاین یا با دولت الکترونیک انجام می شوند، ونهایی هم شروع به کار کرده اند که خدمات عمومی را به درب منزل می رسانند و آنها را می توان دولت سیار نامید.
منابع دولتی گزارش میدهند هزار روستای دورافتاده به دولت سیار دسترسی پیدا کرده اند اما همین منابع تعداد ون ها را 71 دستگاه اعلام نموده اند.
از کم و کیف خدمات دولت سیار گزارشی در دست نیست اما شاید اشاره به این نکته بد نباشد که چون چنین خدماتی در کشور بتازگی ارائه می شوند، احتمال استاندارد نبودن سطح کیفیت وجود دارد. در پایتخت کشور گاهی کارمندهای خدمات عمومی چنان ناشی و کم تجربه هستند که انجام یک کار عادی با آنها چندین برابر یک کشور پیشرفته وقت و انرژی انسان تلف می شود چه رسد به روستاها و مناطق دورافتاده :)
برای آگاهی از خدمات در دسترس و مناطق تحت پوشش می توانید به وبسایت مرکز کمیونتی مراجعه فرمایید.

نظرات