گاز ایران بازارها را از دست داده است

قفقازستان - افزایش صادارت گاز ایران به ارمنستان منوط به ساخت خط جدید انتقال برق بین دو کشور شده است. گرجستان قرار نیست از ایران گاز بخرد. روابط ایران و ترکیه  شکراب شده است و صادرات گاز به این کشور نیز کاهش پیدا کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر علیرضا کاملی مدیر عامل شرکت صادرات گاز ایران می گوید: براساس فاز دوم قرارداد منعقد شده تهاتر گاز و برق بین ایران و ارمنستان باید این کشور اقدام به ساخت خطوط جدید انتقال برق بکند. در صورت ساخت و بهره‌برداری از این خط جدید انتقال برق امکان افزایش صادرات گاز هم به این کشور همسایه فراهم می‌شود.
بعبارت ساده تر صادرات گاز ایران به ارمنستان تنها در گرو خرید برق از این کشور است و برای افزایش صادرات گاز ، ایران باید منتظر باشد که ارمنستان خط انتقال جدید برق بسازد. البته آقای کاملی می گوید مقامات ارمنستان قول داده اند که این خط تا دوسال دیگر ساخته خواهد شد. کیه که به قول ارمنستانی ها بتونه شک داشته باشه 😂😂
خبرگزاری مهر در بخشی دیگر از گزارش خود آورده است، کاملی چندی قبل با اشاره به توافق مقدماتی انجام شده با گرجستان به منظور صادرات گاز، گفته بود: ایران فعلا هیچ برنامه‌ای برای صادرات گاز به اروپا از مسیر خط لوله ندارد.
از آقای کاملی باید پرسید، ایران در کدام زمینه برنامه دارد که برای صادرات گاز به اروپا برنامه ندارد.
در اینجا یادآوری این نکته هم بد نیست که مقامات ایران گفته اند امکان افزایش صادرات گاز به ترکیه وجود ندارد. بنظر می رسد بدنبال تنش در روابط ترکیه و روسیه، مقامات ایرانی جانب ارباب پوتین را گرفته اند.

نظرات