پناهندگی در گرجستان

درباره پناهندگی در گرجستان مطلب ناگفته چندانی در این وبلاگ وجود ندارد. اما از آنجاییکه این مطالب بصورت پراکنده هستند، در این پست سعی می شود به پرسشهای رایج و مکرر در اینباره پاسخی کلی داده شود.


- اگر در گرجستان پناهنده شوم، به کشور ثالث منتقل خواهم شد؟
خیر، در صورت موافقت با اعطاء پناهندگی، شخص در کشور گرجستان اسکان پیدا می کند و به کشور ثالث منتقل نمی شود. گرجستان با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نیز حوزه شینگن مرز مشترکی ندارد، بنابراین راه فراری در این کشور موجود نیست. اگر گرجستان درخواست پناهندگی شما را بپذیرد، هیچ کشور اروپایی تقاضای شما را بررسی نخواهد کرد زیرا از نظر آنها گرجستان کشور امنی است و دلیلی برای پناه دادن به شما وجود ندارد.

- آیا باید درخواست پناهندگی را به یو.ان UN بدهم؟
خیر، کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان در گرجستان UNHCR درخواست پناهندگی را نمی پذیرد. شما باید به اداره پناهندگان وابسته به وزارت امور پناهندگان و آوارگان IDP مراجعه نمایید و در خواست خود را در این اداره ثبت کنید.

- آیا در دوران پناهجویی حقوق ماهانه یا مسکن بمن تعلق می گیرد؟
اگر درخواست کمک هزینه ماهانه بدهید و مورد موافقت قرار بگیرد، ماهانه 45 لاری یا حدود 18 دلار به شما پرداخت خواهد شد. برای اینکه تصوری در مورد قدرت خرید این مبلغ داشته باشید، معادل هزینه یک پرس چلوکباب برگ با مخلفات در رستوران ایرانی تفلیس است.
در مورد مسکن هم دولت هیچ تعهدی بشما نمیدهد. چند کمپ باز در نقاط دور از شهر ساخته شده اند که در صورت وجود محل خالی به آنها معرفی خواهید شد.

- چه مدت طول می کشد تا درخواست پناهندگی من مورد بررسی قرار بگیرد؟
اداره پناهندگان به شما می گوید 6 ماه اما واقعیت این است که بعد از سرازیر شدن پناهجویان سوری و عراقی به کشورهای منطقه، دیگر کسی نمی تواند بدرستی بشما بگوید چه مدت باید معطل شوید.

- من پرسشهایی در مورد پناهندگی دارم که هنوز پاسخ آنها را پیدا نکرده ام، از کی بپرسم؟
قفقازستان آمادگی دارد که تجربیات دیگران را در اختیار شما بگذارد و از شما نیز دعوت می کند تا اطلاعات و تجربیات خود را از طریق این وبلاگ با دیگران به اشتراک بگذارید.

قوانین، مقررات و مراحل پناهچویی
پیشتر مطالب کتابچه اطلاعات برای متقاضیان پناهندگی در ارمنستان در این وبلاگ منتشر گردید. توجه داشته باشید که از نظر قوانین کشورهای ارمنستان و گرجستان شرایط یکسانی با کشورهای اروپایی دارند. بنابراین اطلاعات همان کتابچه برای پناهندگی در گرجستان نیز بکار خواهد آمد.
هنگام مراجعه به پست کتابچه اطلاعات برای متقاضیان پناهندگی توجه داشته باشید که چندین لینک بصورت بازتاب در پایین این پست وجود دارد. هر لینک شما را به مطلبی در مورد پناهندگی می رساند.

نظرات

 1. چگونه با شما تماس بگیرم در مورد پناهندگی سوال دارم

  پاسخحذف
 2. حیات خودم وفامیلم در خطر است شما میدانید که افغانستان یک کشور جنگ زده است امیدوارم مشکل بنده را درک کنید ومنحیث مهاجر در گوشه کشور تان جای بدهید تابه زندگی خود ادامه بدهم بعید از لطف تان نخواهد بود . موفق باشید

  پاسخحذف
 3. حفیظ زاهد هستم از ولایت کندز افغانستان کندز بسیار جای نا امن است البته در مجموع تمام افغانستان ناامن است . ناگفته نباید گزاشت که شخص خوب هستم توان کارکرد را دارم ودر ضمن یک ورزش کار و دوزنده یعنی خیاط هستم شاید بدرد جامعه شما بخورم . تشکر میکنم

  پاسخحذف
 4. سلام من گرجستان هستم برای پناهندگی چطور باید اقدام کنم اگر موافقت نشد باید برگردم یا نه و اگر موافقت کردن شرایط کار هم دارن یا نه

  پاسخحذف
 5. سلام حسن جان لطفا به این شماره از طریق فضای مجازی پیام بده
  منم میخوام گرجستان بیام.

  پاسخحذف
 6. سلام.در مورد پناهندگی چند سوال داشتم.چطور میتونم با شما در ارتباط باشم؟

  پاسخحذف

ارسال یک نظر