حزب داشناکسیون

به گزارش بخش ارمنی معاونت برون مرزی صدا و سیما، حزب داشناکسیون با سابقه 125 سال فعالیت سیاسی و اجتماعی، پر سابقه ترین حزب فعال در عرصه سیاسی ارمنستان محسوب می شود. این حزب از سال 1918 الی 1920 رهبری حکومت در جمهوری مستقل ارمنستان را بر عهده داشت. پس از استقرار حکومت اتحاد شوروی اعضای این حزب مجبور به ترک کشور شدند.

حزب داشناکسیون که دارای پایگاه بسیار قوی در دیاسپورای ارمنی می باشد پس از استقلال ارمنستان در سال 1991 میلادی فعالیت سیاسی خود در ارمنستان را از سر گرفت و بویژه اعضای جوان آن مشارکت گسترده و موثری در جنگ قره باغ داشتند. فعالیت های این حزب در سال 1994 میلادی با طرح اتهامات سیاسی از سوی لون تر پطروسیان رئیس جمهوری وقت ارمنستان ممنوع و برخی از رهبران و اعضای این حزب زندانی شدند. در زمان ریاست جمهوری روبرت کوچاریان اعضای زندانی این حزب آزاد شده و فعالیت های سیاسی آن از سر گرفته شد. حزب داشناکسیون در دو دولت تحت رهبری روبرت کوچاریان حضور و مشارکت فعال داشت. در سال 2008 میلادی و در آغاز فعالیت دولت اول سرژ سرکیسیان نیز حزب داشناکسیون به همکاری با حزب جمهوری خواه پرداخت اما یک سال بعد در سال 2009 میلادی و در اعتراض به امضای توافقنامه عادی سازی روابط ارمنستان و ترکیه از دولت خارج شده و به فعالیت خود به عنوان حزب مخالف ادامه داد. بر خلاف دیگر احزاب مخالف دولت، حزب داشناکسیون به همراه حزب ارمنستان مترقی از حامیان حزب حاکم جمهوری خواه در موضوع اصلاحات قانون اساسی و تغییر نظام حکومتی این کشور از نیمه ریاستی به پارلمانی بود.

نظرات

  1. چند وقتی است که وبلاگ شما را مطالعه می کنم. مقالات جالب و عنوانهای زیبا نظرم را جلب می کند، پس از مطالعه آنها متاسفانه چنین برداشت می شود که اطلاعات ارائه شده بسیار مختصر و یا متاسفانه بدون مطالعه کافی نوشته شده است.
    از شما عزیران تقاضای عاجل دارم این همه زحماتی را که تا حال کشیدید هدر ندهید، چون من واقعا نسبت به بلاگ شما علاقه خاصی دارم و امیدوارم آن وجهه ای که قبلا داشت دوباره ببینم.
    لطفا تعبیر سوء نشود این از روی علاقه ای که به شما دارم می نویسم.

    پاسخحذف

ارسال یک نظر