رونمایی از فیلم مستند «میراث ایرانی در قفقاز» در چچن

میراث ایرانی قفقاز

فیلم مستند «میراث ایرانی در قفقاز» به کارگردانی و تحقیق حامد کاظم زاده و آناهیتا شاهرخی با حمایت مرکز مطالعات اروپای شرقی دانشگاه ورشو با حضور اساتید و دانشجویان بخش شرقشناسی دانشگاه دولتی گروزنی در چچن رونمایی شد.

به گزارش خانه قفقاز حامد کاظم زاده پیش از اکران فیلم با بیان این که «میراث ایرانی در قفقاز» دومین ساخته ایشان است، گفت: این فیلم بازخوردهای خوبی در قفقاز داشته و نقدهای مثبتی درباره آن نوشته شده است که شامل سفری به فضاهای ایرانی در قفقاز است.
وی ادامه داد: تمام تلاش من این بود که فیلمم به واقعیت و تاریخ اجتماعی روز و دیدگاه های تاریخی ایرانیان نزدیک شود. بخش اصلی فیلم مربوط به قفقاز شمالی و فارسی زبانان، ایرانی زبانان و شیعیان آن دیار می باشد که پهنه ای از دربند داغستان تا اوستیا را شامل می شود.
یکی از بخش های جذاب فیلم در مورد اوست ها است که سعی شده است دلایلی نقلی و عقلی درباره ریشه مشترک آسی ها (اوست ها) با ایرانیان و همچنین یکی بودن آنها با سکاها، سرمت ها و آلان ها، و ادامه دهنده فرهنگ و تمدن ایرانی در شمال دریای مازندران و جبال قفقاز، با بررسی میدانی ارایه شود.
پژوهشگر ارشد دانشگاه ورشو ادامه داد: شناخت در این زمینه و بررسی تاریخ و فرهنگ تیره های ایرانی، کمک شایانی به بازشناسی فرهنگ ایرانی در قفقاز و گستره جهان ایرانی می کند. همچنین فارسی زبانان دربند و آثار تاریخی ساسانی در این فیلم مورد توجه قرار گرفته اند. در بخش پایانی فیلم در مورد روابط 4 سده اخیر با منطقه و تمرکز آن بر روی روابط مذهبی و شیعی است که در آن مصاحبه با روحانیون و اساتید دانشگاه های داغستان، چچن و جمهوری آذربایجان استفاده شده است.
شایان ذکر است که این فیلم 75 دقیقه ای در سال 2012 و 2013 در قفقاز تهیه شده است و به ایرانشناس و اسلام شناس فقید دکتر نوری عثمانوف داغستانی تقدیم شده است. همچنین پیشتر در داغستان و اوستیا نیز پخش شده است. بخش کوتاهی از فیلم را می توانید در لینک زیر مشاهد کنید:


نظرات