به مناسبت مرگ هاشمی رفسنجانیخبر مرگ اکبر هاشمی بهرمانی معروف به رفسنجانی، عصر یکشنبه 8 ژانویه اعلام شد. بهمین مناسبت نکاتی درباره او را یادآوری می کنم که کمتر شنیده اید. بهرمانی ها ازبک هستند. تبار آنها از آسیای دور است و به ایران مهاجرت کرده اند. هنوز هم سالمندان ساکن در روستای بهرمان روایت این موضوع را نقل می کنند. بغیر از روایتهای فراوان، چهره رفسنجانی و فرزندانش نیز گواه این موضوع است.
- بعد از افشا شدن ماجرای ایران-کنترا، رفسنجانی در تریبون نماز جمعه این داستان را تعریف کرد که مک فارلین با هیئتی به فرودگاه تهران آمدند و از خمینی و سران نظام درخواست ملاقات کردند اما با ورود آنها به ایران موافقت نشد. انها خیلی اصرار کردند، کیک و قرآن هدیه دادند اما موافقت نشد. مک فارلین با رسوایی فرودگاه ایران را ترک کرد و حزب اللهی ها کیک را خوردند و خندیدند. بعد از این افسانه گویی رفسنجانی، رسانه های ایران از عبارت رسوایی مک فارلین برای توصیف ماجرای ایران-کنترا استفاده می کردند. جالب اینکه رسانه های فارسی زبان دولتهای خارجی هم از همین عبارت استفاده کردند.
- وقتی ایران قطعنامه 598 سازمان ملل را پذیرفت، رفسنجانی از تریبون اعلام کرد، هیچ چیز عوض نشده. ما تا الان می گفتیم معرفی و مجازات متجاوز و بعد آتش بس، حالا که دنیا اصرار دارد، اول آتش بس و بعد مجازات متجاوز.
بطور کلی رفسنجانی در دهه شصت خورشیدی یک شخصیت عوام فریب بود. در آن زمان شعارهای جمهوری اسلامی، مبارزه با امریکا و حمایت از مردم فلسطین بود اما در واقعیت با کمک اسرائیل از امریکا اسلحه می خرید و با صدام یعنی دشمن امریکا و اسرائیل می جنگید. هرگاه دم خروس آشکار میشد، رفسنجانی به صحنه می آمد و قسم حضرت عباس می خورد.
بعد از جنگ، رفسنجانی تلاش می کرد تا از خود چهره ای عملگرا و معتدل نشان بدهد اما بسبب دروغگویی ها و عوامفریبی هایش، هیچگاه مورد حمایت عموم دانش آموختگان و روشنفکران قرار نگرفت.

نظرات