گرجستان در صدر شاخص آزادی بشر در منطقه

در سومین گزارش سالانه «آزادی‌های انسانی در جهان» گرجستان با کسب رتبه جهانی 40 دارای مقام اول در منطقه می باشد و جمهوری اسلامی ایران در قعر جدول در رتبه 154 قرار دارند.
به کانال تلگرامی اخبار گرجستان بپیوندید 
گزارش سالانه آزادی‌های انسانی در جهان توسط نهاد کانادایی فریزر، بنیاد آلمانی فردریک نیومن و موسسه تحقیقاتی آمریکایی کاتو تهیه و منتشر میشود. در این گزارش به آزادی اقتصادی و تجارت، به‌عنوان یکی از مهمترین عوامل اشاره می‌شود. نویسندگان گزارش تاکید می‌کنند که آزادی‌های اقتصادی دامنه‌ قدرت دولت‌ها را کاهش می‌دهد و دسترسی به دیگر آزادی‌ها را آسان‌تر می‌سازد. به گفته تهیه‌کنندگان این گزارش، بدون حکومت قانون نیز  بسیار مشکل است که بتوان از آزادی گسترده در زمینه فردی و اجتماعی برخوردار بود.
در سومین گزارش سالانه آزادی‌های انسانی در جهان، وضعیت کشورها در سال 2017 مورد بررسی قرار گرفته است. در منطقه قفقاز و همسایگان، گرجستان دارای رتبه 40 جهانی، ارمنستان 54، ترکیه 84، روسیه 126 و جمهوری آذربایجان 128 می باشند. کشور اوکراین رتبه 132 را کسب کرده است.
در منطقه خاورمیانه اسرائیل رتبه 46 و عربستان سعودی رتبه 149 و جمهوری اسلامی ایران رتبه 154 می باشد.
سه کشور سوئیس، هنگ کنگ و نیوزلند به ترتیب در صدر جدول قرار دارند. گزارش تفلضیلی را می توانید در این لینک مشاهده نمایید: https://object.cato.org/sites/cato.org/files/human-freedom-index-files/2017-human-freedom-index-2.pdf

نظرات