جشن شهر متسختا


قفقازستان - روز 14 اکتبر در گرجستان جشن شهر متسختا یا متسختوبا მცხეთობა برگزار می شود. این جشن ریشه های مذهبی دارد و با مراسم سوتیتسخولوبا სვეტიცხოვლობა آمیخته شده است اما اکنون دیگر جشنی ملی محسوب می شود.
کلیسای جامع سوتیتسخولی یکی از اماکن مذهبی مهم در نزد باورمندان ارتودکس می باشد که در شهر متسختا قرار گرفته است. روایت شده است که ردای عیسی در محل این کلیسا دفن شده است.
بر اساس روایت مذهبی، ردای عیسی در قرن یکم میلادی توسط الیاس به گرجستان آورده شد. الیاس که از اهالی متسختا بود این ردا را از سربازی رومی در شهر اورشلیم خریده بود. وقتی الیاس به شهر خود بازگشت با خواهرش سیدونیا ملاقات کرد. سیدونیا وقتی ردای عیسی را لمس کرد چنان به وجد امد که جان سپرد و کسی نتوانست ردا را از او جدا کند. پس سیدونیا و ردا را باهم به خاک سپردند. بر محل دفن سیدونیا درخت سروی بلند رویید.
در زمان شاه میریان (اوایل قرن چهارم میلادی) تصمیم می گیرند در محلی که سرو قرار گرفته است، کلیسایی بسازند. پس درخت سرو را قطع کردند و حضرت نینو (نینوی مقدس) از آن هفت ستون بنا نهاد. ستون هفتم اما سحرآمیز بود و به آسمان رفت. حضرت نینو تمام شب را دعا کرد تا آنکه ستون به زمین آمد. از ستون هفتم شیره ای جاری شد که همه بیماران را شفا میداد.
در زبان گرجی سوتی sveti بمعنی ستون و تسخولی tskhoveli بمعنی حیات بخش یا زندگی می باشد. سوتیتسخولی که  نام کلیسا است بمعنای ستون حیاتبخش است.
بنای کنونی کلیسای جامع سوتیتسخولی در اوایل قرن یازدهم ساخته شده است.
سوتیتسخولوبا نام مراسمی است که هر ساله روز 14 اکتبر برگزار می شود و طی آن مردم به زیارت کلیسای سوتیتسخولی می روند. چون این مراسم در مستختا برگزار می شود در همین روز جشن شهر متسختا هم برگزار می شود و به مراسم سوتیتسخولوبا-متسختوبا گفته می شود.
در سالهای اخیر اما جنبه مذهبی این مراسم بوِیژه در میان جوانان کمرنگتر شده است و روز 14 اکتبر را رو متسختوبا یا روز جشن شهر متسختا می نامند. مانند سایر جشنهای ملی در گرجستان در اینروز نیز اجرای رقص و موسیقی و نوشیدن شراب با غذاهای سنتی رواج دارد.
به کانال تلگرامی گرجستان بپیوندیدروایتهای نقل شده در این پست بر اساس شنیده ها از مردم عادی است اگر علاقه مند هستید روایت رسمی در مورد سوتیسخوولوبا در وبسایت روحانیت اورتودکس منتشر شده است. 

نظرات