تعطیلی صرافی های ایرانی در گرجستانقفقازستان - صرافی های ایرانی در تفلیس فعالیت نمی کنند یا اینکه خدمات مرتبط با کارتخوان بانکهای ایرانی را متوقف کرده اند.
هرچند بطور رسمی سیستمی جهت نقل و انتقال پول بین ایران و گرجستان معرفی نشده است اما شرکتها و دفاتری با عنوان صرافی ایرانی در گرجستان و بویژه در تفلیس فعال بوده اند که افراد با کشیدن کارت شتاب در دستگاه کارتخوان مستقر در آنها می توانستند لاری یا سایر ارزها را دریافت کنند. در ماه اکتبر سال 2018 اداره امنیت داخلی گرجستان اعلام کرد که طی عملیاتی تعدادی  از صرافی های ایرانی را پلمپ کرده است و به سایرین هشدار داده است از انجام معاملاتی که منجر به پولشویی می شود اجتناب نمایند. 
در عملیات سال 2018 دست کم 12 صرافی ایرانی پلمپ شدند اما تعدادی نیز همچنان به کار خود ادامه دادند. کارکنان برخی از این صرافی ها در پاسخ به پرسش قفقازستان مبنی بر اینکه چگونه همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند پاسخ میدادند که که آنها دارای مجوز لازم از سوی دولت گرجستان می باشند. بگیر و ببند در سال 2018 مقارن بود با اعلام برخی مقررات و محدودیتها در مورد بکارگیری دستگاه کارتخوان از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی. این تقارن گمانه ای را تقویت کرد مبنی بر اینکه هماهنگیهایی بین بانک مرکزی گرجستان و جمهوری اسلامی صورت گرفته است و در واقع دو طرف در مورد  یک سیستم انتقال مالی بین دو کشور به توافق رسیده اند ولی مایل نیستند آن را بطور رسمی تعریف و اعلام کنند. دور از انتظار نبود که جمهوری اسلامی تلاش کند تا تنها افراد وابسته و تحت پوشش شبکه ای خاص بتوانند در این حوزه فعالیت نمایند.
اکنون پس از گذشت حدود یکسال، شرایط تغییر کرده است. بر اساس اطلاعات بدست آمده از سوی قفقازستان دیگر هیچ صرافی  لااقل بطور علنی دستگاه کارتخوان شتاب در اختیار مشتریان قرار نمیدهد و امکان دریافت لاری یا سایر ارزها با کشیدن کارت شتاب وجود ندارد.
متصدی یک صرافی ایرانی در تفلیس به قفقازستان گفته است که روز 29 اکتبر جاری، دستگاه کارتخوان، کامپیوترها و رسیدهای مالی این دفتر ضبط شده اند و ارگانی رسمی مشغول بررسی انها می باشد.

نظرات