سال نو در گرجستان


قفقازستان - روزهای تعطیل سال نو و کریسمس در گرجستان با کشورهای اروپایی تفاوت دارد. در این پست مروری داریم بر تقویم سال نوی میلادی در گرجستان.

روز 25 دسامبر
روز 25 دسامبر در گرجستان یک روز عادی است و شامگاه 24 دسامبر هم مراسم ملی خاصی برگزار نمی شود. البته که برخی در اینروز ممکن است مراسم خاصی برگزار کنند یا حتی کریسمس را به دیگران تبریک بگویند اما در تقویم رسمی کشور این روز بعنوان کریسمس شناخته نمی شود.

روز 1 ژانویه
روز یک ژانویه اولین روز سال نو و تعطیل رسمی می باشد. لحظه سال تحویل ساعت 12 شامگاه 31 دسامبر یا ساعت 00:00 یکم ژانویه می باشد.  خانواده ها در شامگاه 31 دسامبر میزی حاوی غذا و نوشیدنی می چینند و منتظر تحویل سال می شوند.
نخستین مهمانی که بعد از تحویل سال به خانه می آید مکوله Mekvle نامیده میشود. گفته می شود خوش قدم بودن یا بد قدم بودن مکوله در زندگی میزبان در سال پیشرو موثر خواهد بود. بعضی ها برای اینکه سال پیشرو سال خوش یمنی بشود از پیش مکوله را مشخص میکنند. بدین ترتیب که از فردی که به خوش قدمی شناخته می شود می خواهند بلافاصله بعد از تحویل سال به منزل آنها بیاید.
شهرداری ها و سازمانهای عمومی هم در مراسم سال نو حضوری جدی دارند. در بسیاری از شهرها شامگاه 31 دسامبر در فضای عمومی کنسرت برگزار می شود که تا ساعاتی بعد از تحویل سال هم ممکن است ادامه پیدا کند. هنگام تحویل صدای شلیک توپ در شهر طنین می اندازد. برخی از مردم هم از فرصت استفاده میکنند و در این لحظات ترقه بازی میکنند. سر و صدای فراوان  در دقایق اولیه سال نو بسیار رایج و مرسوم است.

روز 2 ژانویه
روز دوم ژانویه تعطیل رسمی است و مراسم سال نو همچنان ادامه دارد. اینروز در بین گرجی ها بدوبا ბედობა نامیده میشود . گفته می شود هر اتفاقی که در روز بدوبا رخ بدهد بر زندگی شخص تا پایان سال تاثیر خواهد گذاشت پس بهتر است وقایع خوبی مانند جشن، ازدواج، نامزدی یا شروع زندگی تازه  در این روز رخ بدهد و از دعوا و کینه توزی باید پرهیز شود.

روز 7 ژانویه
در گرجستان 7 ژانویه روز میلاد یا کریسمس می باشد. مراسم اینروز از شامگاه 6 ژانویه آغاز می شود، در این شب بسیاری از مردم به کلیساها می روند.
خواندن سرود الیلو ალილო در شامگاه 6 ژانویه  هنوز هم در برخی مناطق انجام می شود که رسم دیرینه ای در گرجستان بوده است. افراد در گروههای سه نفره این سرود را میخواندند و به درب منازل می رفتند. ساکنان خانه ها هم به سرودخوانها هدیه میدادند. سرود الیلو ریشه در دوران قبل از مسیحیت دارد و با مخالفت کلیسای ارتودکس مواجه شده است که آیین پیش از مسیحیت را کفر تلقی میکند.
ایلیای دوم رهبر کلیسای ارتودکس برگزاری راهپیمایی الیلو را در روز 7 ژانویه پیشنهاد داه است و در دوران حاضر این راهپیمایی در شهرهای مختلف گرجستان انجام می شود.
برخی حتی روز کریسمس را روز الیلو می نامند.
امروزه در گرجستان جریان رسانه ای غالب کلیه سرودها و ترانه های مربوط به کریسمس را الیلو می نامد.

روز 14 ژانویه
کلیسای ارتودکس این روز را سال نو می شناسد و   مردم به این روز سال نوی سنتی یا قدیمی ძველით ახალი წელი می گویند. بر اساس گاه شماری جولینی این روز 1 ژانویه محسوب می شود.
روز 14 ژانویه تعطیل رسمی نیست اما بسیاری در این روز دست از کار میکشند.
بسیاری از شامگاه 13 ژانویه به استقبال سال نوی سنتی می روند و ساعت 12 شب به یکدیگر تبریک می گویند.
 شاید جالب باشد که بدانید برخی روز 15 ژانویه را روز بدوبا در نظر می گیرند.
به کانال تلگرامی گرجستان بپیوندید 

نظرات