نگرانی از سیل مهاجران ایرانی به گرجستان


قفقازستان - اوضاع ایران روزبروز بدتر می شود و شرایط زندگی سخت تر. در گرجستان برخی نگران هستند که انبوهی از مهاجران و آوارگان ایرانی به این کشور سرازیر شوند.
میخیل ساکاشویلی رئیس جمهور پیشین گرجستان در گفتگو با تلویزیون متواری ارخی მთავარი არხი خواهان بسته شدن مرزهای کشور بروی ایرانیان می شود. به گفته او ورود انبوه ایرانیان به گرجستان می تواند امنیت کشور را به خطر بیندازد زیرا احتمال یک اقدام تروریستی از سوی رژیم ایران وجود دارد.
ترس از اقدام تروریستی جمهوری اسلامی در خاک گرجستان زمانی در رسانه ها نمایان شد که حسن روحانی اعلام کرد پنتاگون و ارتش آمریکا سازمانهای تروریستی هستند. آمریکا در چهارچوب همکاری های ناتو به گرجستان نیروی نظامی اعزام میکند و در صدد ساخت یک پایگاه نظامی جدید در گرجستان می باشد. هر چند ساخت پایگاه نظامی آمریکا موجب ابراز ناخرسندی سالومه زورابیشویلی گردید اما با استقبال ماموکا باختادزه مواجه شده است. بر همگان آشکار است که دستگاههای امنیتی جمهوری اسلامی عواملی را بعنوان پناهنده یا پناهجو به این کشور اعزام کرده اند که مشغول جاسوسی می باشند اما اکنون بیم آن وجود دارد که اقدامات تروریستی در خاک گرجستان نیز در دستور کار آنها قرار گیرد. 
ლალი მოროშკინა 
برخی رسانه ها و شخصیتها نگران بروز درگیری مستقیم نظامی بین ایران و آمریکا هستند. لالی موروشکینا دانش آموخته زبان و ادبیات روسی که بنظر می رسد از هواداران جمهوری اسلامی نیز باشد از سیل پناهنگان ایرانی به گرجستان در صورت بروز درگیری نظامی ابراز نگرانی میکند.
ایراکلی الاداشویلی نیز از روزنامه نگارانی است که می گوید بروز جنگ موجب خواهد شد انبوهی از پناهندگان ایرانی راهی گرجستان شوند. او در مقاله ای در نشریه کویریس پالیترا می نویسد: روسیه خواهان جنگ بین ایران و امریکا است زیرا موجب افزایش قیمت نفت خواهد شد که سود فراوانی را نصیب کرملین می کند.
میریان میریاناشویلی بعد از کشتن قاسم سلیمانی  در گفتگو با خبرنگار تایمر می گوید موج انسانی از ایران بسوی گرجستان راه نخواهد افتاد. به گفته او عومل روسیه در مورد موضوع پناهندگان صحبت می کنند تا افکار ضد آمریکایی را در گرجستان گسترش دهند.  آقای میریانیشویلی در همین گفتگو اشاره می کند که بخش زیادی از مردم گرجستان نمیدانند قاسم سلیمانی که بود. او از بنیانگذاران و رهبران اصلی جنگ نیابتی بود. او ساختار جنگ نیابتی شیعه را تاسیس کرد.
زوراب باتیاشویلی از جمله شخصیتهایی است که بجای انداختن گناه به گردن آمریکا متوجه شرایط اسفبار کنونی در ایران شده است. او به خبرنگار شبکه روستاوی 2 می گوید: ایران 85 میلیون نفر جمعیت دارد که از این تعداد 10 درصد آنها در کشورهای مختلف جهان پناهنده هستند. عده کمی از آنها به گرجستان آمده اند.
همه نگرانی ها در گرجستان از بابت جنگ و راهی شدن سیل جمعیت نیست. برخی متوجه افزایش ناگهانی تعداد مهاجران ایرانی در گرجستان شده اند و اینکه درصد بالایی از مسافران ایرانی نه گردشگر بلکه مهاجر هستند:

  

نظرات