عروس ربایی در گرجستان

قفقازستان - عروس ربایی یا ازدواج ربایشی نوعی ازدواج اجباری იძულებითი ქორწინება است که هنوز هم در برخی از مناطق گرجستان رواج دارد. درحالیکه قانون مجازات سختی برای این عمل در نظر گرفته است وجدان عمومی جامعه آن را جرم تلقی نمیکند.
روز 14 فوریه جاری وزارت کشور گرجستان اعلام کرد که جوانی 22 ساله بخاطر ربودن دختری 18 ساله در شهر مارنئولی دستگیر شده است. در اعلامیه وزارت کشور آمده است که بموجب قانون این فرد به 7 تا 10 سال زندان محکوم خواهد شد.    
هر چند ممکن است که خبر در نگاه اول وحشتناک بنظر برسد اما قصد فرد از ربایش ازدواج بوده است و این پدیده در مناطقی از گرجستان بسیار رایج است. ماه اکتبرگذشته نیز دستگیری دو جوان با اتهام مشابه رسانه ای شد. 

عروس ربایی چیست؟
پدیده عروس ربایی به گونه ای است که پسری به قصد ازدواج با همدستی دوستانش دختری را می رباید و سپس از خانواده او میخواهد که با ازدواج انها موافقت کنند.
اینکه پس از ربودن دختر چه به سر او می آید  بستگی به فرهنگ و اخلاق آدمرباها دارد. در مواردی تجاوز یا همان سکس اجباری با دختر گزارش شده است اما سرنوشت همه ربوده شده ها هم اینقدر وحشتناک نیست. 
دختری 28 ساله ساکن تفلیس ماجرای ازدواج خود را اینگونه برای قفقازستان شرح میدهد: در دوره دبیرستان ما ساکن روستایی در اطراف مارنئولی بودیم. یکروز که از مدرسه به سمت منزل می رفتم، چند پسر من را بزور سوار خودرو کردند. در لحظه اول خیلی ترسیدم اما وقتی یکی از پسرها را دیدم که چهره اش برایم آشنا بود، کمی آرام گرفتم. او را پیشتر دیده بودم با آنکه هیچ شناختی از وی نداشتم ولی حس می کردم  پسر خوبی است و نمی خواهد بمن آزاری برسد. پسرها من را به منزلی بردند و به اتاقی وارد کردند که میزی مفصل در آن  چیده بود. پسرها ناپدید شدند. چند خانم آنجا بودند که با مهربانی من را دعوت کردند که با هم سر میز بنشینیم.  یکی از خانمها انقدر مهربان بود که بسرعت با او دوست شدم بطوریکه فراموش کردم من را ربوده اند. با آنها مشغول گفتگو و خوردن بودم. ساعتی بعد درب اتاق باز شد و مادرم و خاله ام به همراه پسری که در گروه آدمرباها بود وارد اتاق شدند. از دیدن انها یکه خوردم. بعد فهمیدم که صاحبخانه به آنها زنگ زده است. یکی از خانمهای میزبان دست من را گرفت و بزور در دست آن پسر گذاشت. همگی کف زدند و گفتند مبارک باشد.

عروس ربایی و وجدان عمومی جامعه
عروس ربایی در مناطق آذری نشین از استان کومو کارتلی ქვემო ქართლი  رایج است. در گزارشی که تابستان 2017 یک نشریه محلی منتشر کرد اهالی یکی از روستاهای این منطقه عروس ربایی را رسم و سنت قومی خود توصیف میکنند.  در همین گزارش یک فعال مدنی در مارنئولی میگوید که عروس ربایی نسبت به سالهای گذشته بسیار کمتر شده است.
در ماه اکتبر سال 2019 تنش بین یک معلم جوان و اهالی روستای تازه کندی Tazekendi در مورد موضوع عروس ربایی خبرساز شد. حمید صدیق معلم جغرافی روستا بتاریخ 9 اکتبر در صفحه فیسبوک خود مطلبی به این مضمون می نویسد: یکی از شاگردهای من بزور ربوده شد. امروز او می بایستی روز اول دانشگاه را شروع کند اما او در ایستگاه اتوبوس ربوده شد. جامعه ما از چنین انسانهای پست و حرامزاده و کثیفی تشکیل شده است. حالا این بزرگترهای نفله می آیند و می گویند  کاری نداشته باشید خودشان با هم تفاهم می کنند.
این پست فیسبوکی آنقدر بازتاب منفی داشت که حمید صدیق آن را از صفحه خود حذف کرد. اهالی روستا او را در خیابان محاکمه می کنند. در ویدئویی که از این محاکمه خیابانی منتشر می شود یکی از اهالی به او می گوید که آنها حرمت او را نگه می دارند چون معلم روستا است اما وی به بزرگترها بی احترامی کرده است. در نهایت حمید صدیق از بزرگترها عذرخواهی میکند:
ماجرای حمید صدیق واقعیتی است که نشان میدهد افکار عمومی در این مناطق با پدیده عروس ربایی همسو است و آن را جرم یا خلاف مهمی تصور نمی کند.
در موارد متعددی  پلیس و حکومت گرجستان با عروس ربایی برخورد کرده است اما در این پرونده ها گزارشی از شکایت خصوصی بدست نیامده است.

حکومت گرجستان و عروس ربایی
در حاکمیت گرجستان عروس ربایی معادل آدم ربایی شناخته می شود و مجازات سنگینی برای آن در نظر گرفته می شود. بدنبال آدم ربایی ماه فوریه جاری، آمبودزمان نینو لومجاریا به مارنئولی سفر میکند و با خانواده قربانی ملاقات می کند.
نکته مهم در گزارشهای مربوط به ملاقات آمبودزمان با خانواده دختر این است که آنها هیچ شکایت یا دادخواهی خاصی مطرح نمی کنند. بنظر می رسد خانم آمبودزمان بیش از خانواده "قربانی" اصرار دارد که جرم بزرگی اتفاق افتاده است (اگر از نگاه خانواده این پدیده جرم پنداشته شود).
در حالی که شاکی خصوصی در این پرونده وجود ندارد خانم امبودزمان تاکید می کند که موضوع ربودن جوانها در برنامه آموزشی مدارس مارنئولی ارائه می شود و واقعه ماه فوریه همسو با اراده و انتخاب آن دختر نبوده است.
در  گزارش سالانه آمبودزمن سال 2018  به این نکته اشاره می شود که برخی از دخترها بعلت ترس از ربوده شدن ترک تحصیل میکنند. این نشان که موضوع ربودن دخترها در برخی از مناطق تا چه حد جدی و فراگیر است.
بهرحال حضور نینو لومجاریا در صحنه و ملاقات او با خانواده عروس یا قربانی سیگنال مثبتی است مبنی بر اینکه حاکمیت گرجستان متوجه خلائی شده است که بین جامعه مدنی و حاکمیت ایجاد گشته است.
به کانال تلگرامی  گرجستان بپیوندید 
نظرات

ارسال یک نظر