ایران در انزوای کامل قرار گرفت / چرا ترکیه مرزها را بست؟


قفقازستان - کشورهای همسایه مرزهای خود را بروی ایرانیان بسته اند. پروازهای ایران- گرجستان تنها اجازه دارند مسافران ایرانی را از این کشور به ایران برگردانند و بزودی متوقف خواهند شد. 
هرچند قرار بود مسافرت به ترکیه با ارائه گواهی سلامت امکان پذیر باشد اما سرانجام دولت ترکیه تصمیم گرفت مرزهای خود را بروی ایرانیان ببندد. تصمیم دولت ترکیه مبنی بر بستن مرز از انجا سرچشمه می گیرد که در فرودگاه خمینی غرفه ای ایجاد شد که با دریافت مبلغی پول ظرف چند دقیقه  گواهی سلامت صادر می کرد. این کلاهبرداری بزرگ خشم مردم ترکیه را برانگیخت و در شبکه های اجتماعی هشتگ "مرز با ایران را ببندید" داغ شد. سرانجام دولت ترکیه تصمیم تاریخی خود را گرفت، بستن مرزهای کشور بروی ایرانیان. 
ترکیه در دهه های گذشته و حتی در دوران جنگ ایران و عراق همواره با آغوش باز از ایرانیان استقبال کرده است اینبار هم اگر مقامات جمهوری اسلامی بجای حقه بازی، روال و شرایطی ایجاد می کردند که افراد بعد از آزمایشات و معاینات پزشکی گواهی سلامت دریافت کنند، امروز هم مرزهای این کشور بروی ایرانیان باز بود.
پس از  کویت، عراق و افغانستان، کشورهای ترکمنستان و  ارمنستان نیز اعلام کردند که مرزهای خود را بروی ایرانیان بسته اند. سفارت جمهوری  آذربایجان در تهران نیز اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی صدور ویزا برای ایرانیان متوقف می شود. 
پاکستان هم مرزهای خود را بروی ایرانیان بسته است بنابراین در شرایط کنونی اگر یک ایرانی بخواهد از مرزهای زمینی از کشور خارج شود هیچ راهی برایش باقی نمانده است. این درحالی است که پروازها نیز لغو شده اند و فرودگاهها مسافران ایرانی را نمی پذیرند.
نظرات