پاسخ دولت گرجستان به پناهجویان همچنان منفی است


قفقازستان - گزارشها حاکی از آن است که از ابتدای سال 2020 تاکنون پاسخ اداره مهاجرت گرجستان به پناهجویان مانند سالهای پیش منفی بوده است. اغلب پناهجویان ایرانی که پاسخ منفی گرفته اند علت پناهجو شدن خود را فشار بر نوکیشان و عدم آزادی عقیده اعلام کرده اند.
به گزارش رادیو پیام اسرائیل، در روزهای اخیر شماری از پناهجویان در تفلیس به وزارت کشور گرجستان دعوت شده اند و ماموران به آنها گفته اند که همه ادعاها در مورد ناامن بودن ایران و پایمال شدن حقوق انسانی در آن کشور و تعقیب و آزار افراد غیر شیعه نادرست است و دلیلی برای ماندن آن ها در گرجستان وجود ندارد. 
گزارشگر پیام اسرائیل دو علت را عامل احتمالی رد تقاضاهای پناهندگی ایرانیان معرفی میکند:
-  شمار قابل توجهی از ماموران ایرانی به سرمایه گذاری در گرجستان پرداخته  اند و دولت گرجستان نمی خواهد با پذیرفتن مخالفان رژیم، موجب ناخشنودی حکومت اسلامی ایران شود.
دولت تفلیس از احتمال اقدامات خرابکارانه و انتقام جویانه حکومت ایران بیمناک است و از این رو رفتار خود را نسبت به پناهجویان سخت تر کرده است.
بنظر می رسد در این ارزیابی توجه نشده است که پناهجویان غیرایرانی و دارای ملیت های مختلف نیز با مشکل منفی شدن درخواست مواجه هستند.
اگر نگاهی به آمارها بیندازیم متوجه می شویم که پاسخ دولت گرجستان به اکثر قریب به اتفاق متقاضیان پناهدگی منفی بوده است. این مختص ایرانی ها و حتی مسلمانان هم نیست.
در نگاهی کلی تر گرجستان نشان داده است که علاقه ای به جذب مهاجر غیر گرجی  ندارد. از سال 2014 که قانون مهاجرت گرجستان تصویب شد تاکنون شرایط به سمت محدودیت و دشوار کردن اخذ پروانه اقامت و شهروندی پیش رفته است. 
در مورد واکنش حکومت ایران در خصوص پناهندگی، شاهدی در دست نیست که فشار آوردن بر دولتهای خارجی برای محدود کردن پذیرش پناهجویان در دستور کار بوده باشد. شواهد و اسناد فراوانی موجود است که جمهوری اسلامی تلاش میکند این پدیده را تحت نفوذ و کنترل خود در بیاورد. از سال 2017 جریانهایی در گرجستان ظاهر شدند که خود را گروه سیاسی و برانداز جمهوری اسلامی معرفی می کردند اما ارتباط آنها با رژیم ایران مشخص گردید. 
ارتباط جمهوری اسلامی با سازمانهای به اصطلاح مسیحی و نوکیش در گرجستان قدمت طولانی تری دارد. در سالهای اخیر تلاش شده است که فعالیت پناهجویان در عرصه های فرهنگی و اجتماعی هم تحت کنترل و نفوذ حکومت ایران در بیاید. آیا دستگاههای امینتی گرجستان از این موضوعات بی اطلاع هستند یا بعکس عامدانه دست رژیم را برای اینگونه اقدامات باز نگه داشته اند؟
به کانال تلگرامی  گرجستان بپیوندید.   

نظرات

  1. من پناهنده گی مایلم.از ارمنستان یا گرجستان بعتره؟و کی و کجا مراجع کنم.

    پاسخحذف

ارسال یک نظر