گفتگو با مدیر ایرانی شرکت سانی دولومپمنت


قفقازستان - مدیر ایرانی در یکی از شرکتهای سرمایه گذاری و ساخت و ساز در گرجستان راجع به فرصتهای سرمایه گذاری در این شرکت و مشکلات پیش آمده در مورد اقامت و ورود ایرانیان به گرجستان توضیحات جالب و روشنگرانه ای ارائه می دهد.

ابوالفضل احمدلو ، مدیر ارتباطات و توسعه در مارکت فارسی زبانان ، شرکت سانی دِوِلوپمنت ( სანი დეველოპმენტი) در گفتگویی اختصاصی با قفقازستان در مورد فرصتهای مشارکت در بخش ساخت و ساز برای سرمایه گذاران ایرانی توضیحاتی را ارائه کرد. متن گفتگو:

قفقازستان: ممکن است نخست توضیحاتی در مورد شرکت و فعالیت های پیش روی آن در اختیار مخاطبان قفقازستان قرار دهید؟

- شرکت سانی دوپلومنت به عنوان یک شرکت بومی (گرجی) در بخش ساخت و ساز کشور گرجستان فعالیت دارد که پروژه های موفقی را نیز در کارنامه فعالیت های خود به ثبت رسانده است. در برنامه توسعه شرکت ایجاد فرصت های مشارکت با متقاضیان سرمایه گذاری در پروژه های ساختمانی در نظر گرفته شده است.
سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز بطور معمول در میان ایرانیان جزو فعالیت های شناخته شده و محبوب بوده و بنده بواسطه  آشنایی با مارکت فارسی زبانان مدیریت روند توسعه شرکت در این مارکت را پذیرفتم.

قفقازستان: یعنی شما فکر می کنید با این اوضاع بد اقتصادی  و بدنامی گرجستان هنوز ایرانیانی هستند که بخواهند در حوزه ساخت و ساز در این کشور سرمایه گذاری کنند؟

- به نظر من، در وضعیت موجود و با در نظر گرفتن تاثیر همه گیری ویروس کرونا که اقتصاد کشورها را تحت فشار قرار داده
است تمایل به سمت سرمایه گذاری در بخشهایی که ریسک کمتر و بازده مطمئن تری دارند، خواهد بود. در این بین بخش ساخت و ساز همواره در هدف گذاری های اقتصادی دولت ها مورد حمایت و توجه ویژه بوده و در سیاست گذاری های مالی و پولی بانکها نیز در مرکز توجه می باشد چراکه فعالیت های این بخش تاثیر مهمی در اشتغال و توسعه دارد، بنابراین همچنان برای کسانی که نگاه بلند مدت دارند، سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز یکی از بهترین و کم خطرترین انتخابهاست.
در مورد بخش دیگر صحبتتون که به بدنامی گرجستان اشاره داشتید باید در نظر داشت که گرجستان کشوری در حال توسعه است و طبق شاخص های جهانی یکی از کشورهای مناسب برای سرمایه گذاری محسوب می شود، با اینحال مشکلاتی که می دانیم در این میان وجود داشته است.

قفقازستان: گرجستان مسافران را سر مرزها متوقف میکند، اقامت متقاضی را به دلایلی که شفاف نیستند رد می کند. چرا سرمایه گذار باید چنین دغدغه هایی داشته باشد؟

- اگر از زاویه های دیگری به مسائل نگاه کنیم، توضیحاتی مانند نحوه انتقال پول از ایران به گرجستان که معمولا از مجاری غیر رسمی منتقل می شود همواره مورد بحث بوده است که طبیعتا اگر دولتی سختگیرانه برخورد کند، این پولها را مصداق پولشویی اعلام خواهد کرد. سفیر گرجستان در تهران هم این موضوع رو بطور شفاف اعلام کرده که صرفا با خرید مسکن در این کشور به شما اقامت دائم داده نمی شود و اشاره کردند که دولت گرجستان انتظار دارد شخص در این کشور فعالیت اقتصادی داشته باشد.
بهتر است در مورد دغدغه های مورد اشاره آن دسته از افراد، مقامات و شرکت هایی که مردم را با ادعاهای فریبنده تشویق به خرید خانه در گرجستان می کردند پاسخگو باشند و این سوال از آنها پرسیده شود

قفقازستان: پس سئوال را اینطور مطرح میکنم. آیا اگر شخصی در شرکت شما سرمایه گذاری کند، دغدغه اقامت نخواهد داشت؟

- در یک پاسخ کوتاه، خیر. اساس همکاری و قرارداد ما با سرمایه گذارها فعالیت اقتصادی واقعی است، حتی اگر رقم سرمایه گذاری به میزان مورد تایید قوانین کشور گرجستان باشد به راحتی و بر پایه قوانین این کشور منجر به کسب اقامت دائم هم خواهد شد.

قفقازستان:  شما که گفتید هر پولی از ایران بیاد مصداق پولشویی است، چطور دولت گرجستان نسبت به کسی که در شرکت شما سرمایه گذاری کنه مهربان میشه ؟

- اشاره من به نحوه معمول انتقال پول بود، طبیعتا راه های حقوقی برای انتقال سرمایه و یا استفاده از سرمایه موجود وجود دارد که می بایست بر اساس آن عمل شود، در این زمینه شرکت سانی دولوپمنت دارای خدمات حقوقی بسیار کارا هست و با توجه به اینکه بنده خودم از نزدیک با مشکلات فارسی زبانان بخصوص ایرانیان و افغان ها آشنایی دارم در مرحله اول برای چاره جویی درباره این مشکلات اقدام کرده ام بطوریکه شخص سرمایه گذار بتواند برنامه ریزی بلند مدت داشته باشد.

قفقازستان: پس یعنی اگر کسی اقامت یا ویزای گرجستان بخواهد میتواند به شما مراجعه کند؟

- نخیر ، به هیچ وجه. سانی دولوپمنت یک شرکت مهاجرتی نیست و خدمات حقوقی این شرکت تنها برای شرکای تجاری که در پروژه ها مشارکت دارند می باشد. در ضمن سرمایه گذاری و همکاری در این زمینه را به افراد دارای حاشیه و فاقد برنامه مهاجرت بلند مدت در کشور گرجستان توصیه نمیکنم.

قفقازستان: حداقل سرمایه مورد نیاز برای ورود به این بخش چه میزان می باشد؟
- در بخش ساخت و ساز در کشور گرجستان حداقل سرمایه ای که برای شرکت و همچنین برای خود سرمایه گذار توجیه داشته باشد و بتوان برای آن بازده مناسب محاسبه نمود 100 هزار دلار است.

قفقازستان: از وقتی که برای گفتگو اختصاص دادید، سپاسگزارم.اطلاعات تماس شما در پایان گفتگو به اطلاع مخاطبان خواهد رسید.
 - من هم سپاسگزارم. علاقه مندان به سرمایه گذاری میتوانند با من ارتباط داشته باشند.

شماره تماس با ابوالفضل احمدلو: 00995555508327 (واتس آپ، تلگرام)

به کانال تلگرامی  گرجستان بپیوندید