ویترین غذا راهکاری برای جذب مشتریان بیشتر به رستوران


جواد گلچین فر، در سالهای اخیر اخیر تعداد رستوران ها و اغذیه فروشی های ایرانی در گرجستان رو به رشد بوده است. تعداد گردشگران ایرانی در این کشور افزایش یافته است و بنظر می رسد بازار خوبی برای رستورانهای ایرانی وجود دارد اما هنوز چه در تفلیس و چه در باتومی تعداد رستورانهای ترک (ترکیه ای) بیشتر از رستورانهای ایرانی است. رستورانهای ترک علاوه بر مشتریان ترک سایر گردشگران و بویژه گردشگران مسلمان را بخود جذب میکنند. هرچند اغلب رستورانهای ایرانی از نماد "حلال" استفاده می کنند اما مشاهدات حاکی از آن است که غیرایرانی ها کمتر به این رستورانها مراجعه می کنند. یکی از تفاوتهای مهم رستورانهای ایرانی با رستورانهای ترک در استفاده از ویترین غذا است. ویترین غذا در جذب مشتری هایی که از فرهنگهای دیگر می آیند بسیار موثر است.

من تابحال بارها در رستورنهای ترک غذا خورده ام اما اینجا اعتراف میکنم که اسم بیشتر غذاهایی که خورده ام را نمیدانم در واقع همیشه با استفاده از ویترین غذا، به رستوران سفارش داده ام و نیازی نداشته ام که به منو مراجعه کنم یا اسم غذاها را بدانم. حالا تصور کنید که یک غیر ایرانی که نمیداند آبگوشت، قرمه سبزی یا خورش قیمه چه غذاهایی هستند به یک رستوران ایرانی مراجعه کند. تردید نداشته باشید که داشتن ویترین غذا در جذب این مشتری کمک شایان و موثری خواهد کرد. ویترین غذا:

- به مشتریان غیر ایرانی راهنمایی میکند که غذای خود را آسان تر انتخاب نمایند.
- با رعایت برخی از نکات حرفه های می تواند انگیزه و اشتهای مشتری را برای سفارش غذا افزایش دهد.
 به بیانی ساده مشتری وقتی از طریق ویترین غذا سفارش میدهد می بیند چه چیزی قرار است بخورد و آسودگی خاطر بیشتری دارد.
در رستورانها دو نوع ویترین سرد و گرم معمول است. در ویترین گرم پلو، خورش و بطور کلی غذاهایی قرار دارند که لازم است گرم نگهداشته شوند. در ویترین سرد که اغلب یخچال ویترینی است، مکمل هایی مانند ترشی، سرکه، ماست و خیار و غیره نگهداری می شوند. بسیاری از رستورانها گوشتهای سیخ شده و کوبیده را در داخل ویترین سرد قرار می دهند که در صورت سفارش مشتری کباب خواهند شد. مشتری در این موارد با توجه به اندازه و رنگ گوشتها یا کوبیده سیخ شده، انتخاب آسوده تری خواهد داشت.

نظرات

  1. بسیارعالی، راه مناسب فروش غذای ایرانی به ملت ها

    پاسخحذف

ارسال یک نظر