سرمایه گذاری یا سپرده گذاریجواد گلچین فر، در دانش مالی دو مفهوم سرمایه گذار و سپرده گذار تعاریف روشنی دارند اما در بازار روزمره در موارد 
بسیاری بجای سپرده گذار از وازه سرمایه گذار استفاده میشود و بنظر می رسد این جایگزینی بطور عامدانه صورت می گیرد. به این عناوین تبلیغاتی توجه کنید:

سرمایه گذاری با سود تضمین شده
سرمایه گذاری مطمئن با سود 100 درصد تضمینی
سرمایه گذاری بدون ریسک
و ....
 فکر می کنم این عناوین برای شما هم آشنا هستند. آگهی های دارای چنین عناوینی اغلب در بخش سرمایه گذاری یا مشارکت نشریات منتشر می شوند اما هر کس که دانش مالی اندکی داشته باشد میداند که مفهوم سرمایه گذاری از ریسک یا خطرپذیری نمیتواند منفک گردد. موسساتی که چنین تبلیغاتی را منتشر میکنند در واقع بدنبال سپرده گذار هستند و نه سرمایه گذار. در سپرده گذاری، بنگاه طرف قرارداد پرداخت سود معینی را به سپرده گذار ضمانت می نماید.
فعالیت موسساتی که سپرده گذار جذب میکنند اکر در سطح وسیعی انجام شود میتواند در نظام مالی و بانکی کشور اختلال ایجاد نماید. اینگونه موسسات سود بیشتری را نسبت به بانکها تعهد می نمایند و از این طریق انگیزه بیشتری در افراد ایجاد می نمایند بنابراین برخی از افراد ممکن است ترجیح بدهند پس انداز های خود را از بانک خارج کنند و به این موسسات بسپارند. موسسات جذب کننده سپرده ها، پولهای بدست امده را در بخشهای اقتصادی سرمایه گذاری میکنند  بنابراین تا اینجا اشکالی مشاهده نمی شود زیرا در نهایت سپرده ها بسوی سرمایه گذاری سوق داده شده اند. اما نکته مهم اینجاست که اینگونه موسسات چون سودی بالاتر از نرخ بهره بانکی پرداخت میکنند ناچار هستند ریسکهای بزرگتری هم انجام بدهند.  چنانچه فعالیت این موسسات در دامنه محدودی انجام شود، زیان یا ورشکستگی احتمالی انها لطمه محسوسی به اقتصاد کلان کشور وارد نمی کند اما اگر ترمزی در مقابل آنها قرار نداشته باشد ممکن است عواقب ناگواری در سطح کلان ایجاد نمایند مانند: ورشکستگی یک پروژه مهم اقتصادی (پروزه ای که موسسه در ان سرمایه گذاری کرده است)، بجا گذاشتن تعداد زیادی مالباخته (سپرده گذاران در موسسه ورشکسته) و کاهش منابع مالی بانکها ( سپرده ها بجای بانک به این موسسه ورشکسته هدایت شده اند)
بر اساس اعلام بانک مرکزی گرجستان، از ماه مارس سال 2017 تنها موسساتی مجاز می باشند منابع مالی خود را از بیش از 20 شخص تامین نمایند که دارای مجوز بانکداری یا موسسه سپرده گذاری غیر بانکی باشند. تبلیغات برای جذب منابع مالی در سطح گسترده نیز مشمول همین مقررات می باشد.

نظرات